اگر بخواهیم تعریفی جامع و کلی از برج های خنك كننده داشته باشیم می توان اینگونه نوشت که برای خنک کردن آبی که در فر آیندهای صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد از دستگاه هایی با نام برج خنک کننده استفاده می کنیم.بخش هایی همچون نیروگاه ها و پالایشگاه ها و دیگر واحد های صنعتی بزرگ و کوچک همه و همه برای فرآیند خنک سازی از این برج ها استفاده می کنند.


اجزای اصلی برج های خنك كننده را می توان به صورت زیر بر شمرد:
1-فن ها 2- پکینگ ها 3-حوضچه جمع آوری آب 4-قطره گیرها

 

برج های خنك كننده


فن ها نقش مهمی جهت انتقال دما به محیط بیرون را ایفا می کنند. هوای گرم شده زمانیکه دمای آب را به خود گرفته است حال توسط یک فن می تواند به راحتی از دستگاه خارج به بیرون هدایت شود.در اکثر برج های خنك كننده معمولا از این روش استفاده می کنند که به آن کشش مکانیکی گفته می شود.
بخش بعدی پکینگ ها می باشند که در یک مقاله جداگانه قبلا راجع به انها بحث کرده بودیم اما به صورت کلی باید گفت که پکینگ ها به منظور افزایش انتقال حرارتی میان آب و هوا مورد استفاده قرار می گیرند و با توجه به مدل های مختلفی که دارند هر کدام دارای راندمان و کیفیت مخصوص به خود می باشند.
قسمت بعدی که شاید بارها اسم آنرا شنیده باشید حوضچه می باشد که اب خنک شده در نهایت در اینجا جمع شده و به سمت دستگاه های صنعتی هدایت می شود. و در اخر هم قطره گیر ها که اسمشان هم مشخص است به منظور جلوگیری از انتشار آب از برج به محیط بیرون مورد استفاده قرار می گیرند.

برج های خنك كننده


در یک تقسیم بندی که برای برج های خنك كننده انجام می دهند انها را بر اساس جنس ساختاری که دارند تقسیم بندی می کنند.که در این بین به سه دسته فلزی-فایبر گلاس و بتنی تقسیم بندی شده و بر اساس نیاز هر منطقه می توان از این سه مدل استفاده نمود.معمولا در محیط ها مرطوب از فایبر گلاس بیشتر استفاده می کنند.
از لحاظ نحوه عملکرد و مکانیسم انتقال حرارت می توان در یک تقسیم بندی دیگر برج های خنك كننده را به صورت زیر از هم تفکیک کرد:
مدل مرطوب کننده
مدل خشک
مدل مرطوب و خشک
در مدل مرطوب مصرف آب بیش از حد بالا می باشد و در واقع بوسیله تبخیر عمل انتقال دما از آب به هوا رخ می دهد. و همچنین میزان پراکندگی آب بیش از حد می باشد.
در مدل خشک اما خبری از مصرف بالای آب نبوده و در واقع با هوای سرد عمل خنک سازی صورت می پذیرد.
و در مدل مرطوب و خشک با استفاده از ترکیب دو روش بالا عمل خنک سازی در برج های خنك كننده صورت می پذیرد.که در این مدل در دو مرحله با کیفیت بسیار بالاتری نسبت به دو روش قبلی می توان عمل خنک سازی را انجام داد.
در یک تقسیم بندی دیگر با توجه به نوع برخورد جریان های آب گرم و هوا انها را به دو دسته برج خنک کن با جریان هوای متقاطع و برج خنک کن با جریان هوای مخالف تقسیم بندی می کنند.در کل نتیجه گیری که می توان انجام داد این است که نحوه عملکرد تمامی برج های خنك كننده بدین صورت است که هر چه می توانند سطح تماس آب را با هوا بیشتر کنند تا در نهایت عمل انتقال دما با کیفیت بالاتری انجام شود.مثلا در یک نمونه با استفاده از پکینگ های مخصوص آب را به قطرات بسیار ریز تقسیم بندی می کنند و همزمان هوا را در مجاورت از قطرات آب قرار می دهند.ریز بودن قطره های آب باعث می شود تا انتقال دما از انها به هوا سریع تر صورت گیرد و در نهایت موجب خنک سازی سریع می شود.

برج های خنك كننده


در مرحله اخر هم باید مرحله نصب را نیز مورد بررسی و انالیز قرار داد. اگر می خواهید برج هایی از نوع مرطوب کننده استفاده کنید باید دقت داشته باشید به دلیل پراکندگی آب حتما در محلی آنها را قرار دهید که به دیگر دستگاه های صنعتی شما آسیبی وارد نکنند. و همچنین باید محلی باشد که جریان هوا براحتی قابل انتقال باشد و بتواند از ان محیط خارج شود.